• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
TURIZMO BENDRADARBIAVIMO TINKLO DEKONSTRAVIMAS ŠIAURĖS RYTŲ AZIJOS REGIONE: YPATUMAI IR SAVYBĖS
Jie Yin, Yun Cheng, Ke Wang

SANTRAUKA.  Siekiant toliau skatinti ir stiprinti turizmo bendradarbiavimą šioje srityje, reikia ištirti turizmo bendradarbiavimo tinklo Šiaurės Rytų Azijos regione ypatybes ir svarbius veiksnius. Šiame tyrime turizmo bendradarbiavimo ryšiai Šiaurės Rytų Azijos regione matuojami iš tinklo perspektyvos pasitelkiant modifikuotą gravitacijos modelį, pagrįstą 2000-2018 m. turizmo plėtros duomenimis, Šiaurės Rytų Azijos regione buvo sukurtas turizmo bendradarbiavimo tinklas, jo ypatybės ir raidos tendencijos buvo ištirtos naudojant socialinių tinklų analizę, o įtaką darantys veiksniai buvo išbandyti remiantis kvadratinio priskyrimo procedūra (angl. quadratic assignment procedure, QAP). Rezultatai rodo, kad geresni turizmo bendradarbiavimo ryšiai Šiaurės Rytų Azijos regione stabilizuoja bendradarbiavimo struktūrą. Bendradarbiavimas turizmo srityje vystosi normalizavimo ir stabilumo link. Šiame tinkle Kinija yra "lyderė", "tarpininkė" ir "nepriklausoma partija". Daug sudėtingų veiksnių - pajamų, saugos, valdymo ir vartojimo lygio skirtumai - veikia turizmo bendradarbiavimą. Jie gali turėti neigiamą poveikį turizmo bendradarbiavimo tinklui, o technologinės aplinkos ir kalbos skirtumai - teigiamą. Be to, institucinio skirtumo poveikis keičiasi nuo neigiamo suvaržymo iki teigiamo poveikio.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: turizmo bendradarbiavimo tinklas, bendradarbiavimo ypatumai, įtaką darantys veiksniai, QAP analizė, Šiaurės Rytų Azijos regionas.