• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
EUROPOS SĄJUNGOS INOVACIJŲ PRIKLAUSOMYBIŲ MODELIAI
Alina Mihaela Dima, Maria Alexandra Maassen, Katarina Janoskova, Stere Stamule, Manuela Liliana Muresan

SANTRAUKA.  Viso pasaulio mastu inovacijos tapo vienu iš pagrindinių strateginių klausimų visose pramonės šakose, nes tai yra neatsiejamas bet kokio verslo plėtros elementas. Tokie veiksniai, kaip darbo jėgos ir finansinis mobilumas, taip pat registruotos įvairių sričių mokslinių tyrimų ir plėtros išlaidos pastaraisiais metais reikšmingai prisidėjo prie inovacijų plėtros, pabrėžiant kelių sričių svarbą inovacijų kūrimui. Pasitelkus panelinės regresijos modelius, išanalizuota ekonominių veiksnių, tokių kaip mobilumas iš darbo į darbą, įsidarbinimas daug žinių reikalaujančioje veikloje bei moksliniai tyrimai ir plėtra pagal veiklos sritis, įtaka kintamajam, t. y. Europos patentų paraiškoms Europos Patentų biurui pagal prioritetinius metus, kad būtų galima įvertinti šių nepriklausomų veiksnių sąsają su kintamuoju, matuojančiu inovacijų laipsnį Europos Sąjungos lygmeniu 2009-2015 m. Regresija atskleidė reikšmingą kitų nepriklausomų kintamųjų ryšį, pvz., mokslinių tyrimų ir plėtros pagal veiklos sritis, mobilumo iš darbo į darbą daug žinių reikalaujančioje veikloje, taip pat rizikos kapitalo investicijas į priklausomą kintamąjį, t. y. Europos patento paraiškas Europos patentų tarnybai, pagrindžiančias jų svarbą ją plėtojant. Iki šiol mokslinėje literatūroje daugiausia dėmesio inovacijoms buvo skiriama teoriniu požiūriu, o statistiniu požiūriu - mažiau, kai buvo analizuojamas išmatuojamų inovacijų rodiklių ir galimų prisidedančių veiksnių ryšys. Kaip minėta, šiame darbe analizuojami šešių ekonominių veiksnių inovacijoms regresijos modeliai, matuoti naudojant įvairias Europos patentų paraiškas Europos patentų tarnybai, kurios anksčiau nebuvo nagrinėjamos kituose dokumentuose.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: inovacijos, rizikos kapitalo investicijos, Europos patentų paraiškos, vertės kūrimas, moksliniai tyrimai ir plėtra, panelinių duomenų regresija.