• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
DIDŽIOJO PENKETO ASMENYBĖS BRUOŽŲ POVEIKIO VADOVO POLINKIUI RIZIKUOTI VERTINIMAS
Bogdan Anastasiei, Ana Iolanda Voda, Nelu Florea, Carmen Luiza Costuleanu, Cătălin-Ioan Clipa

SANTRAUKA.  Šiame straipsnyje siekiama išanalizuoti ryšį tarp didžiojo penketo asmenybės bruožų ir vadovo polinkio rizikuoti. Didžiajam penketui skirti anketoje pateikti klausimai buvo sugrupuoti į penkias dideles kategorijas: ekstravertiškumas, pritariamumas, sąžiningumas, neurotiškumas ir atvirumas. Polinkis į riziką buvo vertinamas remiantis dviem aspektais: pelnas prieš saugumą ir drąsus augimas prieš vidutinį augimą. Keletas hipotezių buvo patikrintos pasitelkus patogų 154 Rumunijos vadovų pavyzdį, pritaikius koreliacinę, tiriamąją ir patvirtinamąją veiksnių analizę bei priežastinį (struktūrinį) modelį. Rezultatai rodo, kad ekstravertiški vadovai yra labiau linkę siekti maksimalaus pelno, nepaisydami saugumo, o sąžiningi vadovai yra linkę sutelkti dėmesį į saugumą, pirmenybę teikdami saugiam elgesiui.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: didžiojo penketo asmenybės bruožai, polinkis rizikuoti, pelno maksimizavimas prieš saugumą, drąsus augimas prieš vidutinį augimą, patvirtinamoji faktorių analizė, priežastinis (struktūrinis) modelis.