• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
BANKO HETEROGENIŠKUMAS, FINANSINIS REGULIAVIMAS, SVERTO PROCIKLIŠKUMAS
Zhongwei Chen, Kunlin Zhu, Chao Yue

SANTRAUKA.  Banko sverto procikliškumas turi įtakos makroekonominiams svyravimams ir apdairioms banko operacijoms. Siekiant ištirti banko sverto procikliškumo įtakos veiksnius, pagrįstus Kinijos komercinių bankų 2011-2018 m. finansiniais duomenimis, buvo nustatyti fiksuoto poveikio modeliai, skirti analizuoti Kinijos komercinių bankų sverto procikliškumą, banko nevienalytiškumo įtaką sverto procikliškumui ir vidutinį finansinio reguliavimo poveikį banko sverto procikliškumui. Rezultatai rodo, kad sverto procikliškumas yra pastebimas Kinijos komerciniuose bankuose ir yra akivaizdus esant mažėjančio balanso sąlygoms. Lyginant su kitais bankais, valstybės valdomų bankų sverto procikliškas poveikis yra stipresnis. Finansinis reguliavimas atlieka svarbų vaidmenį mažinant bankų sverto procikliškumą. Sverto koeficiento reguliavimas sumažina prociklišką bankų, turinčių didelį sverto koeficientą, poveikį. Sumažinus banko likvidumą arba padidinus paskolų teikimo normą, bankų sverto procikliškas poveikis padidėja. Todėl, atsižvelgiant į ekonominio ciklo vystymosi etapus, reikėtų imtis įvairių reguliavimo priemonių. Skirtingų tipų bankams turėtų būti nustatyti diferencijuoti sverto reguliavimo standartai. Reikėtų stiprinti bankų likvidumo priežiūrą ir parengti perspektyvią paskolų teikimo sistemą, kuri skatintų pastovią ir sveiką komercinių bankų plėtrą. Išvados gali padėti finansų reguliavimo institucijoms įgyvendinti skirtingą komercinių bankų reguliavimo politiką ir tobulinti finansų reguliavimo standartus.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: banko heterogeniškumas, finansinis reguliavimas, svertas, procikliškumas.