• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
ALTERNATYVIŲ INSTITUCIJŲ FENOMENAS PIETRYČIŲ EUROPOS ŠALYSE
Veselin Draskovic, Mimo Draskovic, Dinara G. Vasbieva, Nebojsa Jovovic

SANTRAUKA.  Straipsnyje aiškinamas neigiamas alternatyvių institucijų vaidmuo Pietryčių Europos (PRE) šalyse aiškių ir didelių institucionalizuotos ir individualizuotos valstybės skirtumų aspektu. Straipsnio tikslas - kritiškai įvertinti institucinį monistinį neoliberalų įsipareigojimą grynam individualizmui, kuris nepaiso žinomo fakto, kad jis neigia minios individualizmą, taigi ir minios laisves. Atskaitos tašku tampa hipotezė, teigianti, kad ekonominės ir kitos prievartos formos gali atsirasti ne tik iš valstybės, bet ir iš individualių (decentralizuotų) šaltinių. Apibūdinamųjų, lyginamųjų ir abstrakčiųjų metodų taikymas leido analizuoti ir paaiškinti alternatyvių institucijų fenomeną, kuris atrodo kaip pagrindinis laisvės ir socialinės bei ekonominės plėtros PRE šalyse apribojimas. Darytina išvada, kad, norint išeiti iš ilgalaikės krizės PRE šalyse, reikia pavienių asmenų laisvę paversti visų laisve. Taip pat būtina panaikinti alternatyvių institucijų veiklą, kuri tarnauja nomenklatūros interesams ir valstybės išteklių paskirstymui ne rinkos būdu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: alternatyvios institucijos, neoliberalizmas, Pietryčių Europos šalys.