• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
TIESIOGINIŲ UŽSIENIO INVESTICIJŲ, TARPTAUTINĖS PREKYBOS IR PERLAIDŲ SĄVEIKA SU EMIGRACIJA IR IMIGRACIJA
Antonio Mihi-Ramirez, Janusz Sobierajc, Yolanda Garcia-Rodriguez

SANTRAUKA.  Straipsnyje nagrinėjamas tarptautinio kapitalo ir darbo jėgos mobilumas. Naudojantis duomenimis, analizuojama mobilumo veiksnių svarba, t. y. tiesioginės užsienio investicijos, tarptautinės perlaidos; eksportas ir importas paaiškina emigracijos ir imigracijos srautus. Imtį sudaro 112 šalių, su kuriomis Ispanija glaudžiai bendradarbiavo 1998-2016 metais migracijos, prekybos, perlaidų ir investicijų srautų klausimais. Rezultatai rodo, kad egzistuoja teigiamas ryšys tarp tiesioginių užsienio investicijų (TUI), išsiųstų ir gautų pinigų perlaidų, importo iš Ispanijos ir imigrantų skaičiaus Ispanijoje. Priešingai nei dažnai tvirtinama daugelyje tyrimų, šis ryšys išliko ilgalaikis. Taip pat nustatytas neigiamas ryšys tarp eksporto ir migracijos srautų. Rezultatai paskatino rekomenduoti tas strategijas ir veiklos kryptis, kurios išnaudoja ir veiklina mobilumo veiksnių sąveiką, nes leidžia įmonėms ir darbuotojams diversifikuoti riziką bei rasti naujų prekybos ir investavimo galimybių.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: emigracija; imigracija; tiesioginės užsienio investicijos; eksportas; importas; perlaidos.