• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
SUSIJUSIŲ KOTIRUOJAMŲ BANKŲ TINKLO STRUKTŪRA IŠ KINTAMUMO POVEIKIO PERSPEKTYVOS: EMPIRINIAI ĮRODYMAI IŠ KINIJOS
Hongbing Ouyang, Xiang Gao, Yong Zhi, Jinghan Cai

SANTRAUKA.  Tarpusavyje glaudžiai susijusių bankų kapitalo trūkumas gali paveikti ir kitus bankus, veikti finansiškai ir net sistemingai. Siekiant nustatyti sąsajas ir įtaką darančius rizikos veiksnius tarp bankų, pasitelkus apibendrintą dispersijos išskaidymo metodą, taip pat Kinijos vertybinių popierių biržoje kotiruotų bankų duomenis nuo 2008 iki 2017 m., buvo sukurtas tarpbankinis koreliacijos tinklas, pagrįstas akcijų kainų kintamumu. Tada buvo analizuotos koreliacijos ypatybės, rizikos įtaka, endogeninio tinklo struktūros raidos dėsnis ir įtaką darantys veiksniai. Rezultatai rodo, kad bendras Kinijos bankų ryšys, paremtas laiku, yra cikliškas. Be to, šis ryšys yra teigiamai susijęs su sistemine rizika. Bet kuris bankas pasižymi dideliu rizikos ir informacijos sklaidos netolygumu. Tačiau bankai, kaip rizikos ir informacijos teikėjai, turi pastebimų skirtumų, o bankai kaip gavėjai yra mažiau paveikiami kitų bankų. Dėl sisteminių išorinių sukrėtimų iš pradžių struktūrizuotas bankų finansinis tinklas yra labai suvienodintas ir konverguotas. Tada, praėjus šokui, šis tinklas virsta nauju struktūrizuotu tinklu. Šis procesas primena išteklių reintegraciją ir perskirstymą. Šio tyrimo išvados gali padėti reguliavimo institucijoms geriau suprasti finansų sistemos veiklos taisykles, užkirsti kelią sisteminei rizikai ir taikyti makroprudencinę politiką.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: kintamumo poveikis; tinklo struktūra; rizikos įtaka; tarpusavio sąsajos.