• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
SOCIALINĖS PAŽANGOS POVEIKIO PERDIRBIMO LYGIUI VERTINIMAS EUROPOJE NAUDOJANT EKONOMETRINIUS MODELIUS
Vasile Dinu, Florina Oana Virlanuta, Cristina Zamfir, Silvius Stanciu, Emine Turkan Ayvaz Guven, Ayhan Yatbaz

SANTRAUKA.  Dėl idėjos ir darnaus vystymosi pasaulio mastu žiedinės ekonomikos samprata vis dažniau minima moksliniuose tyrimuose. Žiedinė ekonomika siūlo galimybes iš naujo persvarstyti klasikinę ekonomiką, siūlant tvarius ir konkurencingus sprendimus. Žiedinės ekonomikos nauda tiesiogiai susijusi su aplinkos apsauga, išaugusiu konkurencingumu, inovacijomis ir technologiniais tyrimais. Šio straipsnio tikslas - nustatyti, kokią įtaką gyventojų socialinė pažanga daro žiedinės ekonomikos plėtrai.
Šis straipsnis papildo konkrečios srities literatūrą analizuodamas ryšį tarp socialinės pažangos aspektų, BVP procentinio dydžio, skiriamo tyrimams ir inovacijoms, BVP vienam gyventojui ir perdirbimo rodiklio Europos Sąjungos šalyse, taikančiose socialinės pažangos indeksą, ir kur BVP procentinė dalis, skirta tyrimų ir plėtros išlaidoms, BVP vienam gyventojui yra kontroliniai kintamieji. Panelinių duomenų tipo analizės rezultatai rodo, kad socialinė pažanga teigiamai veikia perdirbimo lygį ekonomikoje. Taigi įvairios politikos kryptys, kuriomis siekiama padidinti gyventojų socialinę pažangą, turės įtakos perdirbimo mastui ir netiesiogiai žiedinės ekonomikos plėtrai .

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: žiedinė ekonomika, socialinė pažanga, panelinių duomenų tipo modelis, Europos Sąjunga.