• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
OPTIMISTINĖS ANALITIKŲ PROGNOZĖS, AKCIJŲ KAINŲ SINCHRONIZAVIMAS IR AKCIJŲ KAINŲ KRITIMO RIZIKA: EMPIRINIAI ĮRODYMAI IŠ KINIJOS
Lei Zhao, Lu Feng, Wei Yang

SANTRAUKA.  Analitikų investuotojams atskleidžiama informacija apie biržoje kotiruojamas įmones padeda padidinti rinkos kainų nustatymo efektyvumą. Tačiau kainų nustatymo efektyvumas gali mažėti, jei analitikų pateiktos ataskaitos yra optimistinės. Siekiant ištirti analitikų optimistinių prognozių įtaką rinkos kainų nustatymo efektyvumui, šiame tyrime šaltinių analizės metu buvo surinkti analitikų ataskaitose 2009-2017 m. optimistiškai prognozuoti Kinijos bendrovių, kurių akcijomis prekiaujama biržoje, rodikliai. Remiantis optimistinių prognozių indeksais, buvo atliktas empirinis analitikų optimistinių prognozių įtakos akcijų kainų sinchronizavimui ir akcijų kainų kritimo rizikai įtakos bei veikimo mechanizmo tyrimas. Rezultatai rodo, kad optimistiškos analitikų prognozės ženkliai sumažino biržoje kotiruojamų bendrovių akcijų kainų sinchronizavimą ir padidino kritimo riziką. Atsižvelgiant į šį mechanizmą, bendrovės veiklos rezultatams gerėjant, analitikų optimizmas gali itin sumažinti biržoje kotiruojamų bendrovių akcijų kainų sinchronizavimą. Tačiau optimistinės analitikų prognozės verčia investuotojus perdėm reaguoti į geras naujienas ir taip generuoti akcijų kainų burbulus bei didinti akcijų kainų kritimo riziką. Šiame tyrime pateiktos išvados atskleidžia ne tik vidinę analitikų optimistinių prognozių įtakos kainų nustatymo efektyvumui logiką, bet ir paaiškina, kaip galima labiau sumažinti kapitalo rinkos riziką ir padidinti kainų nustatymo efektyvumą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: optimistinės analitikų prognozės; teksto analizė; akcijų kainų sinchronizavimas; kritimo rizika.