• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
KLASTERIŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ DIFERENCIACIJA ATSKIRUOSE KLASTERIO GYVAVIMO CIKLO ETAPUOSE
Anna H. Jankowiak

SANTRAUKA.  Klasterių vaidmuo, plėtojant vietinį verslą, inovacijas ir plačiai suprantamą konkurencingumą, yra neabejotinas, o atskirų šalių valdžios institucijos vykdo specialią klasterių politiką, kuria siekiama plėtoti regioninius klasterius. Nepaisant klasterių politikos vystymosi daugelio šalių ekonomikose, kyla problemų, vertinant jų veiksmingumą. Pagal nacionalines ir tarpvalstybines programas, šiuo metu didžiulės lėšos skiriamos regionų klasteriams, tačiau jų poveikis nėra tiksliai žinomas. Nors gana nesudėtinga išmatuoti lėšų ir klasterių ar jų grupių skaičiaus augimo santykį, daug sunkumų kyla dėl nefinansinių veiksnių veiksmingumo patikrinimo. Tad klasterių gyvavimo ciklui būtina tinkamai parinkti klasterių politikos priemones, kadangi jos gali padėti klasterių politikoje priimti labiau pritaikytus sprendimus. Straipsnyje siekiama klasterių politikoje naudojamas priemones susieti su klasterių gyvavimo ciklu. Klasteriai, kaip ir daug reiškinių ekonomikoje, turi gyvavimo ciklus ir, atsižvelgus į raidos etapą, jiems gali reikėti kitokios regioninių ar nacionalinių valdžios institucijų paramos.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: klasterio politika; klasterio gyvavimo ciklas; klasterio politikos priemonės.