• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
KINIJOS VIETA PASAULINĖS VERTĖS GRANDINĖSE: DABARTINĖ SITUACIJA IR ATEITIES TENDENCIJOS
Bogusława Drelich-Skulska, Anna H. Jankowiak

SANTRAUKA.  Tarptautinis gamybos pasiskirstymas yra viena pagrindinių šiuolaikinės tarptautinės prekybos tendencijų. Šio proceso pasekmė - nuolatinis prekybos, ypač gamybinių prekių ir paslaugų srautų augimas. Gamybos etapų pasiskirstymas tarp įvairių šalių gali paaiškinti, kodėl kai kurios iš jų pasižymi labai dideliu polinkiu eksportuoti. Tačiau jų eksportui būdinga maža pridėtinės vertės vidaus dalis. Šiais laikais dauguma prekių gaminamos keliose šalyse, o pusgaminiai intensyviai gabenami iš vienos šalies į kitą. Dėl pokyčių, stebimų pasauliniame gamybos procese, analizuojant šalių tarpusavio prekybą, būtina atsižvelgti į Kinijos pozicijas tarptautiniame gamybos pasiskirstyme, t. y. jos užimamą padėtį pasaulinėse vertės grandinėse (PVG). Taip pat svarbu atsižvelgti į nenugalimos jėgos (force majeure) aspektą, formuojant PVG, nes, pakitus ekonominei situacijai, šios grandinės keičiasi. Nenugalimos jėgos PVG pavyzdžiai yra žemės drebėjimas ir cunamis Japonijoje 2011 m., milžiniški potvyniai Tailande 2011 ir 2012 m. arba uraganas "Sandy" JAV 2012 m. bei COVID-19 pandemija, paveikusi pramoninę gamybą Kinijoje ir visame pasaulyje. Šiame straipsnyje, ieškant atsakymo į klausimą apie Kinijos dalyvavimą pasaulinėse vertės grandinėse, pateiktos PVG teorinės koncepcijos, kurios padės atskleisti pasirinktų Kinijos pramonės šakų tarptautinio pasiskirstymo kryptis ir raidą XXI amžiuje. Taip pat analizuojamas dabartinis Kinijos vaidmuo PVG, o paskutinėje straipsnio dalyje aptariami PVG pokyčiai, kuriuos sukėlė COVID-19 pandemija.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pasaulinė gamybos grandinė; pasaulinė vertės grandinė; Kinija.