• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
DĖL APSKAITOS AUTOMATIZAVIMO POREIKIO APTINKANT IR PAŠALINANT SUKČIAVIMĄ. BANDOMASIS TYRIMAS
Bartlomiej Nita, Piotr Oleksyk

SANTRAUKA.  Šio tyrimo tikslas - nustatyti pagrindinius piktnaudžiavimo ir sukčiavimo atvejus, jų priežastis ir metodus, taip padedant juos pašalinti praktikoje, o gautus rezultatus panaudoti kaip pagrindą automatizuoti ir robotizuoti apskaitą - kaip sukčiavimo aptikimo ir pašalinimo priemonę. Straipsnyje aptariamas bandomasis tyrimas, atliktas su 113 vadovų ir ekspertų grupe Lenkijoje. Interviu buvo sudarytas iš dviejų dalių. Pirmąją dalį sudarė struktūruoti uždari klausimai su pateiktais atsakymais, kuriuos galėjo rinktis respondentai. Antrąją dalį sudarė du uždari klausimai, be to, vadovai buvo skatinami pateikti subjektyvius atsakymus. Pateikti vadovų ir ekspertų atsakymai patvirtino, kad tiek finansinė, tiek valdymo apskaita turi tam tikrus metodus, kurie galėtų būti taikomi aptikti sukčiavimą ir jį mažinti, tačiau, siekiant efektyvaus jų taikymo, reikia automatizuoti ir robotizuoti finansų ir apskaitos tarnybų vykdomus procesus. Tyrimo išvados atskleidžia galimybę panaudoti daug sprendimų, skatinančių automatizavimą. Teiginys, kad informacijos apdorojimo apskaitos sistemoje automatizavimas ir robotizavimas turi didelį praktinį potencialą sukčiavimo aptikimo ir prevencijos požiūriu, įrodytas. Apribojimai yra susiję su automatizavimo apskaitoje sąnaudų ir naudos, gaunamos iš tokio požiūrio, santykiais. Išvadų pobūdis yra pažintinis, nes juose nurodomos tiriamose įmonėse aptiktos sukčiavimo rūšys, sukčiavimo aptikimo metodai, kontrolės mechanizmų trūkumai ir apskaitos automatizavimas, siekiant supaprastinti sukčiavimo nustatymą ir jį pašalinti.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: apskaitos automatizavimas, sukčiavimo aptikimas.