• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
KRIPTOVALIUTA IR NACIONALINIS SAUGUMAS: SĄVEIKOS YPATUMAI
Tadas Limba, Kęstutis Driaunys, Andrius Stankevičius, Antanas Andrulevičius

SANTRAUKA.  Kriptovaliutos - tai platforma, paremta informacinėmis technologijomis, tai ir "ketvirtosios pramonės revoliucijos" dalis. Autoriai analizuoja kriptovaliutos ir nacionalinio saugumo sąveiką. Mokslininkai sutaria, kad kriptovaliuta, nulemta Blockchain sistemos, yra ateities finansinės infrastruktūros pamatas. Dėl šios priežasties potencialių kriptovaliutų keliamų rizikų identifikavimui teikiama didelė mokslinė svarba. Straipsnyje lyginami JAV, ES ir Lietuvos teisės aktai bei strateginiai dokumentai, atskleidžiami skirtingi požiūriai į kriptovaliutas ir kibernetinį saugumą. Siekiant nustatyti galimas kriptovaliutų rizikas nacionaliniam saugumui, buvo atliktas praktinių įvykių tyrimas, paremtas teorinėmis gairėmis. Moksliniame tyrime analizuojamos potencialios rizikos, kurios pateikiamos susisteminta "kriptovaliutų keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui" klasifikacija. Identifikuota, kad kriptovaliuta pasireiškia kaip "kritinė infrastruktūra - kritinei infrastruktūrai". Darytina išvada, kad tolimesniam kriptovaliutų vystymuisi reikalingi papildomi reguliavimo mechanizmai.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: bitkoinas, kriptovaliuta, Pramonė 4.0, nacionalinis saugumas.