• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
STAMBIŲ AKCININKŲ AKCIJŲ PARDAVIMO ELGSENOS REGLAMENTAI IR AKCIJŲ KAINŲ STABILUMAS: NATŪRALUS KINIJOS SAUGUMO RINKŲ EKSPERIMENTAS
Xinxin Jing, Xiao Zhang, Tiesong Hong

SANTRAUKA.  Stambūs tirtų įmonių akcininkai valdo didelę rinkos dalį. Jie itin reikšmingi įmonių vystymosi kryptingumui ir turi prieigą prie viešai neatskleistos informacijos. Todėl stambūs akcininkai gali brangiai parduoti savo akcijas ir gauti perteklinių pajamų. Tačiau kapitalo rinkoje vienas laimi, kitas - pralaimi. Stambūs akcininkai gauna perteklinių pajamų ir gali drastiškai keisti akcijų kainas, taip smulkūs akcininkai praranda pelną. Vyriausybė išleido įstatymų rinkinį, kuriuo siekiama reguliuoti stambių akcininkų pardavimo elgseną (toliau - elgsena), siekiant apginti smulkių akcininkų interesus ir išlaikyti stabilią akcijų kainą. Nepaisant to, reglamentų teisėtumas dar turi būti patvirtintas. Šiame tyrime dėmesys labiausiai kreipiamas į stambių akcininkų elgsenos reguliavimo teisėtumą (toliau - reguliavimas) ir akcijų kainos reguliavimo įtakos mechanizmą. Paskutine taisykle, kurią 2017 m. birželio 26 d. pateikė Kinijos vertybinių popierių reguliavimo komisija, buvo remiamasi kaip natūralaus eksperimento kvazistandartu. Remiantis 2017 m. kasdienių Kinijos akcijų rinkos sandorių duomenimis, siekiant įvertinti reguliacijos poveikį Kinijos akcijų rinkai bei Šanchajaus ir Šendženo akcijų rinkoms, buvo sukurtas fiksuotų efektų modelis bei pritaikyta panašiausių atvejų analizė (PSM). Be to, buvo ištirtos skirtingas bendrovių valdymo poveikis reguliavimo poveikiui. Ištyrus savaiminio pasirinkimo šališkumo problemų imtį, rezultatai rodo, kad reguliacija gali stabilizuoti akcijų kainas. Šanchajaus ir Šendženo akcijų rinkos kainų stabilumas žymiai gerėja. Įmonėse, pasižyminčiose aukšta nuosavybės koncentracija, reguliavimas tampa itin efektyvus ir mažina stambių akcininkų manipuliavimą rinka, pasitelkdamas valdymo galią. Tačiau įmonėse, kurioms būdinga maža nuosavybės koncentracija, reguliavimo įgyvendinimo poveikis nėra žymus. Įmonių akcijų kainų kitimas taip pat susijęs su vidiniais įmonių finansiniais indeksais. Įmonės, pasižyminčios dideliu pelningumu, maža darbuotojų kaita ir mažos cirkuliacijos rinkos verte, išlaiko stabilias akcijų kainas. Remdamasi šiomis išvadomis, vyriausybė gali sukurti veiksmingas stambių akcininkų elgsenos reguliavimo taisykles, o įmonės - ištobulinti vidines valdymo struktūras.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: akcijų pardavimo elgsenos reglamentai, akcijų kainų stabilumas, PSM, stambių akcininkų akcijų pardavimo elgsena.