• © Vilniaus universitetas, 2002-2020
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2020
  • © Latvijos universitetas, 2002-2020
METINĖS ATASKAITOS AIŠKUMAS IR NEEFEKTYVUS INVESTAVIMAS: SKOLŲ FINANSAVIMO ĮRODYMAI
Yuliang Zhao, Fengyu Liu, Changyue Liu, Muhammad Usman, Kumar Debasis Dutta

SANTRAUKA.  Įmonių metinių ataskaitų aiškumas iš dalies gali atspindėti finansinės informacijos tikslumą, suteikiantį pagrindą akcininkų, dalyvaujančių įmonės investavimo sprendimuose, nuomonei. Įmonei investuojant, neefektyvus investavimas neišvengiamas. Siekiant ištirti neefektyvias įmonių investicijas iš metinės ataskaitos aiškumo perspektyvos, aptarti Šanchajaus vertybinių popierių biržoje ir Šendženo vertybinių popierių biržoje išvardytų Kinijos biržinių bendrovių akcijų metinės ataskaitos aiškumo rezultatai, pagrįsti atrinktų Kinijos biržinių bendrovių 2008-2016 metų duomenimis. Rezultatai rodo, kad metinės ataskaitos aiškumas yra neigiamai susijęs su neefektyviu įmonių investavimu. Vadinasi, padidėjęs metinės ataskaitos aiškumas sumažina neefektyvų įmonių investavimą. Pasitelkus skolų finansavimą, metinės ataskaitos aiškumas sumažina neefektyvų įmonių investavimą. Be to, įmonių įvairovė, didinanti metinės ataskaitos aiškumą, gali sumažinti neefektyvų nevalstybinių biržos bendrovių investavimą, kurių finansinis skaidrumas yra žemas. Atsižvelgus į išorės rinkos aplinką, jei biržinės bendrovės yra regionuose, kuriuose tarp vyriausybės ir rinkos palaikomi geri ryšiai, metinių ataskaitų aiškumas gali sumažinti neefektyvų įmonių investavimą. Po to, kai metinės ataskaitos, audituojamos ta pačia apskaitos forma, yra panaudojamos kaip instrumentiniai kintamieji, minėtos išvados išlieka tos pačios. Šiame moksliniame darbe taip pat pateikiamas empirinis metinių ataskaitų aiškumo įtakos neefektyviam investavimui įrodymas. Išvadose pateikiamos svarbios nuorodos į investuotojus ir biržos prekybos sąrašus įtrauktas bendroves.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: metinės ataskaitos aiškumas, neefektyvus investavimas, skolos finansavimas.