• © Vilniaus universitetas, 2002-2019
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2019
  • © Latvijos universitetas, 2002-2019
PASIRINKTŲ ŠALIŲ EKONOMINIŲ RODIKLIŲ PANAŠUMO VERTINIMAS GRAFŲ TEORIJOS PRIEMONĖMIS
Erika Feckova Škrabuľakova, Elena Grešova, Samer Khouri

SANTRAUKA.  Žmonėms natūralu lyginti daiktus, veiklas, įmones, asmenis ir valstybes. Valstybės lyginamos remiantis skirtingais ekonominiais duomenimis. Kyla klausimas, kiek tokie palyginimai atitinka vienas kitą atsižvelgiant į skirtingus makroekonominius rodiklius. Šiame straipsnyje bandoma palyginti pasirinktas ES valstybes pagal jų BVP, BVP vienam gyventojui pagal PGS, ES tiesioginių investicijų padėtį, srautus ir pajamas bei grynąjį eksportą, pasitelkus digrafų spalvinimą. Straipsnyje atskleidžiama, kad grafai yra naudingi įrankiai, skirti paprastai ir aiškiai surinkti bei pateikti ekonominę informaciją. Ši informacija buvo atvaizduota dviem skirtingais lygmenimis. Kiekvieno digrafo dažnumo funkcija padėjo išsiaiškinti, kuri šalis turi didesnę tam tikro makroekonominio parametro vertę, palyginti su kitomis šalimis, o spalvinimo funkcija atskleidė, ar šis skirtumas yra didelis, vidutinis, ar mažas. Lyginant skirtingų makroekonominių rodiklių digrafus, išryškėjo kryžminiai rodikliai. Atkreiptinas dėmesys į digrafų ir atitinkamų makroekonominių rodiklių atitikimą remiantis jų sąsaja. Manytina, kad norint palyginti skirtingus ekonominius duomenis, verta naudoti paprastas ir aiškias į grafiką panašias struktūras. Akcentuotina, kad panašų metodą galima taikyti daugelyje kitų situacijų.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: digrafų spalvinimas, tiesioginės investicijos, eksportas, bendrasis vidaus produktas, perkamosios galios standartas.