• © Vilniaus universitetas, 2002-2018
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2018
  • © Latvijos universitetas, 2002-2018
VARTOTOJŲ INTERESŲ SUVOKIMO SVARBA DĖL BITKOINO PLĖTROS, NAUJA MOKĖJIMO TECHNOLOGIJA PIETRYČIŲ EUROPOS ŠALYSE
Vinko Nikic

SANTRAUKA.  Šiame straipsnyje analizuojama klientų pasitenkinimo svarba bitkoino valiuta Pietryčių Europos šalyse. Tyrimo tikslas yra identifikuoti, kam žmonės teikia pirmenybę naudodami bitkoinus kaip pačią populiariausią ir vertingiausią kriptovaliutą. Straipsnyje aptariami itin svarbūs veiksniai, lemiantys bitkoino pasirinkimą. Renkant duomenis pasitelkta apklausa. Siekiant nustatyti kelis linijinės regresijos modelius ir apibrėžti santykį tarp priklausomo kintamojo ir nepriklausomo kintamojo, taikytas mažiausių kvadratų kriterijus. Be to, taikyta aprašomoji statistika ir tarpusavio ryšių analizė. Darbe iškelta hipotezė, kad apklausti respondentai teigiamai įvertins bitkoinų naudojimą ir bus labiau patenkinti, negu naudodami tradicinius mokėjimo metodus, atsižvelgus į aukštas bankų aptarnavimo kainas analizuotose šalyse dėl didesnės mokėjimo operacijų apsaugos ir privatumo. Kita hipoteze teigiama, kad įsitvirtinimas ir greitesnė atsiskaitymo bitkoinais plėtra priklauso nuo institucinės infrastruktūros sukūrimo. Atliktas tyrimas, susijęs su Pietryčių Europos šalimis, atskleidė tvirtas sąsajas tarp apibrėžto priklausomo kintamojo ir nepriklausomo kintamojo, t. y. didelę svarbą atitikti būsimų vartotojų, kurie svarsto apie naują technologiją - atsiskaitymą bitkoinais, lūkesčius.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: bitkoinas, kriptovaliuta, elektroniniai pinigai.