• © Vilniaus universitetas, 2002-2018
  • © Latvijos universitetas, 2002-2018
TABAKO LAPŲ KAINOS KOMPENSACINIO EFEKTO POKYČIAI MOKESTINĖMS PAJAMOMS KINIJOJE
Hailong Cai, Yitian Xiao

SANTRAUKA.  Vyriausybės nustatyta tabako lapų pirkimo kaina bei akcizo mokestis nuo pajamų už tabako lapus daro įtaką tabako produkcijai Kinijoje. Šiame tyrime nagrinėjamas pirkimų kainos padidėjimas, būtinas siekiant to, kad mokestinės pajamos liktų pastovios, kai mokesčio tarifas sumažinamas 50 %. "Kompensacinis efektas" svarbus, nes svarstoma sumažinti mokesčio tarifą, o mokestinės pajamos už tabaką yra pagrindinis kaimo bendruomenių finansavimo šaltinis. Remiantis Kinijos tabako sektoriaus pusiausvyros poslinkio modeliu, rezultatai rodo, kad "Kompensuojamojo poveikio lankstumas" (KPL) svyruoja nuo 1,0 iki 2,5. Tai reiškia, kad 50 % mokesčio tarifo sumažinimas priverstų pirkimo kainą padidinti nuo 50 % iki 125 %. Jautrumo analizė atskleidė, kad KPL labiausiai reaguoja į mažmeninę paklausą ir įvesties pakeitimo lankstumą, o mažiausiai - į oligopolio galią ir grįžtamąjį lygį.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: tabakas, mokesčiai, vyriausybė, rinkos galia, Kinija.