• © Vilniaus universitetas, 2002-2018
  • © Latvijos universitetas, 2002-2018
AR KINIJA KELIA GRĖSMĘ PASAULINIAM SAUGUMUI
Przemyslaw Skulski

SANTRAUKA.  Pastaruosius dvylika metų Kinija vykdo užsienio politiką, kuria siekia tapti supervalstybe, o tai kelia nerimą ir Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) kaimynėms bei kitoms supervalstybėms (JAV, Rusijai). Tarptautinio saugumo srityje akivaizdūs Kinijos veiksmai, pasižymintys dviejų kelių modeliu, kuris pastebimas Si Dzinpingo kabineto vykdomoje strategijoje. Viena vertus, KLR rodo draugiškus gestus kitoms regiono šalims, kurios turėtų patvirtinti Pekino vykdomos politikos nuspėjamumą. Kita vertus, agresyvi veikla konfliktiniuose Azijos ir Ramiojo vandenyno regionuose stiprėja. Ginklų gamyba ir eksportas atlieka svarbų vaidmenį įgyvendinant KLR saugumo politiką. Ginklų sektoriaus modernizavimas leido Kinijai iš importuotojų pozicijos pereiti į ginklų eksportuotojo poziciją. Prie to prisidėjo ir Liaudies Išlaisvinimo Armijos puolamojo potencialo modernizavimas bei padidėjimas. Nepaisant to, sudėtinga KLR laikyti grėsme regioniniam ar pasauliniam saugumui. Vis dėlto būtina atsižvelgti ir į situaciją, kai Pekinas vis dažniau pasitelks karinį potencialą kaip argumentą tarptautinėje arenoje.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: saugumo politika, tarptautinė ginklų rinka, Kinijos Liaudies Respublika (KLR).