• © Vilniaus universitetas, 2002-2018
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2018
  • © Latvijos universitetas, 2002-2018
QUO VADIS? PAGRINDINIAI PASAULINĖS ANGLIES SUNAUDOJIMO IR IŠMETAMŲ TERŠALŲ SUMAŽINIMO VEIKĖJAI
Jiandong Chen, Shulei Cheng, Vinko Nikic, Malin Song

SANTRAUKA.  Iškastinio kuro, ypač anglies, sunaudojimo padidėjimas skatina pasaulinį socioekonomikos vystymąsi ir lemia didžiulį išmetamo anglies dioksido (CO2) kiekį. Pasaulinis išmetamo CO2 kiekis gali būti sumažintas, jei pagrindiniai CO2 teršėjai laikytųsi nustatytų sumažinimo tikslų. Šiame straipsnyje apžvelgiama Kinijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Indijos išmetamo CO2 kiekio istorija ir už išmetamo kiekio pokyčių slypinti motyvacija bei mechanizmai. Straipsnyje svarstoma, ar šie trys pagrindiniai CO2 teršėjai galės suvaldyti savo anglių sunaudojimą ir prisidėti prie pasaulio išmetamo CO2 kiekio mažinimo. Nustatyta, kad Kinija mažina savo anglies sunaudojimą, Indijoje patiriamas negrįžtamas ir didėjantis anglių sunaudojimas, o JAV anglių sunaudojimas labai priklauso nuo prezidento D. Trumpo administracijos energetikos ir klimato politikos. Norėdama pasiekti pasaulinio CO2 teršalų kiekio sumažinimo, tarptautinė bendruomenė turėtų ne tik atidžiau prižiūrėti anglies sunaudojimą ir išmetamų teršalų kiekį Indijoje, bet taip pat pabrėžti tarptautinio bendradarbiavimo vaidmens svarbą, nes tik jis padės sumažinti išmetamą CO2 kiekį ir apriboti antropocentrinius klimato pokyčius ekonominių sistemų globalizavimo metu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: išmetamų teršalų sumažinimas, anglių sunaudojimas, pagrindiniai CO2 teršėjai, logaritminio vidurkio Divisia indeksas, skaidymas daugikliais, Kinija.