• © Vilniaus universitetas, 2002-2017
  • © Latvijos universitetas, 2002-2017
KINIJOS POLITIKOS ĮTAKA KINŲ TUI
Xing Fan, Lei Wang

SANTRAUKA.  Tyrime analizuojama Kinijos politikos įtaka Kinijos TUI (tiesioginės užsienio investicijos). Specialus Kinų TUI modelis - tema, kuri nuolat aptarinėjama jau dešimtį metų. Mokslininkai pateikia skirtingus rezultatus, kadangi analizei naudoja skirtingus indikatorius ir duomenis. Šiame straipsnyje, siekiant išsiaiškinti kinų TUI, pritaikyta institucinės teorijos perspektyva ir pasitelkta priklausomybės nuo išteklių teorija. Bandyta įvertinti Kinijos politinę įtaką ir nustatyti Kinijos politinės įtakos mechanizmą, kuris veikia kinų TUI. Apibendrinus ankstesnes mokslininkų diskusijas, išskirtos dvi kinų politikos įtakos dimensijos (dvišalių politinių santykių ir priimančios šalies priklausomumo nuo Kinijos), o vietoj priimančios šalies padalijimo į išsivysčiusias ir besivystančias šalis panaudoti detalūs indikatoriai. Galima teigti, kad specialų kinų TUI modelį labiausiai veikia skirtingos Kinijos politikos įtakos skirtingoms šalims. Hipotezė tikrinta pasitelkus panelinius duomenis, kuriuos sudaro 113 kinų pasirinktų šalių nuo 2003 m. iki 2015 m. Hipotezė, kad Kinijos politikos įtaka skirtingoms šalims yra pagrindinė specialaus kinų TUI modelio dalis, argumentuojama svariai. Stipri politinė Kinijos įtaka gali tiesiogiai skatinti TUI. Šalutinis besivystančių šalių pavyzdys nurodo, kad politiniai Kinijos ir priimančių šalių santykiai neigiamai veikia Kinijos TUI akcijas tose šalyse.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: TUI, politinė įtaka, vieta, Kinija.