• © Vilniaus universitetas, 2002-2017
  • © Latvijos universitetas, 2002-2017
BVP IR DARBINGUMO BEI NEDARBINGUMO POKYČIAI EUROPOS SĄJUNGOJE
Stanisław Gędek, Tomasz Misiak, Grzegorz Mentel

SANTRAUKA.  Tyrimo tikslas yra identifikuoti statistinę nedarbingumo ir darbingumo diversifikacijos koreliaciją bei BVP pokyčius Europos Sąjungos šalyse. Atlikti ekonometrinių modelių parametrų, skirtų paneliniams duomenims, empiriniai apskaičiavimai remiantis teoriniais BVP įtakos nedarbingumui ir darbingumui modeliais. Stabilumo testas parodė, kad BVP lygis, nedarbingumo rodikliai ir darbuotojų skaičius nėra stabilūs, kai yra integruoti į 1 seką; tai nulėmė analizės metodologiją. SUR metodas pasitelktas siekiant apskaičiuoti teorinių modelių parametrus. Kintamųjų įtakos krypties prielaidos buvo patvirtintos Grangerio priežastingumo testu. Tyrimo rezultatai atskleidė akivaizdžią bedarbių skaičiaus augimo rodiklių diversifikaciją tarp "senosios" ir "naujosios" ES. Pateiktas teorinis nedarbingumo rodiklių augimo modelis - išsamesnė skiriamojo Okuno dėsnio versija kartu su histerezės poveikiu. Empirinio tyrimo rezultatai gali būti panaudoti planuoti makroekonominę politiką ir kontroliuoti kitų mokslininkų tyrimų rezultatu.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: nedarbo augimo rodiklis, Okuno Dėsnis, nedarbingumo rodiklio histerezė.