• © Vilniaus universitetas, 2002-2017
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2017
  • © Latvijos universitetas, 2002-2017
LYGINAMOJI MĖNESINIO NAKVYNIŲ SKAIČIAUS SEZONIŠKUMO ANALIZĖ RUMUNIJOJE IR EUROPOS SĄJUNGOJE 2005-2016 M.
Mariana Juganaru, Kamer Ainur Aivaz, Ion Danuț Juganaru

SANTRAUKA.  Turizmas - kiekvienos šalies ekonomikai būdinga veikla, kurios viena iš išskirtinų savybių yra sezoninė plėtra. Šio straipsnio tikslas - išanalizuoti sezoniškumo įtaką turizmui Rumunijoje, jį palyginti su ES valstybėse narėse užregistruotu sezoniškumo vidurkiu. Atlikus kiekybinį tyrimą, buvo apdorota duomenų bazė, sudaryta iš mėnesinių „nakvynių skaičiaus" rodiklio verčių nuo 2005 m. sausio iki 2016 m. gruodžio. Pasitelkus slankiojo vidurkio metodą, apskaičiuota nesezoninė seka ir sezoniškumo koeficientai. Koncentracijai įvertinti buvo panaudotas Struck'o koeficientas, duomenys apdoroti „EViews 5" programa. Gauti rezultatai leido apskaičiuoti Rumunijos turizmo sezoniškumo intensyvumą ir dinamiškumą, įvertinti jo padėtį, palyginti su kitų ES šalių vidurkiu, nustatyti konkrečius aspektus, kurie susidaro dėl vietinių gyventojų ir užsieniečių įtakos Rumunijos turizmo veiklų sezoniškumui, lyginant su ES valstybių vidurkiu. Nuolatinį nakvynių skaičiaus augimą Rumunijoje, ypač po 2009 m., skatino vietiniai gyventojai, ES valstybėse narėse - užsieniečiai.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: nakvynių skaičius, turizmo sezoniškumas, sezoniškumo indikatoriai, Struck'o koeficientas, koncentracija, Rumunija.