• © Vilniaus universitetas, 2002-2017
  • © Latvijos universitetas, 2002-2017
GRAFINĖ RUMUNŲ UŽIMTUMO RAIDOS, SUSIJUSIOS SU PRAMONE 2000-2016 M., ANALIZĖ
Constantin Ilie, Ionut Anthoni, Costin Sorici

SANTRAUKA.  Nuo 1998 m. iki 2016 m. rumunų užimtumas vystėsi nestabiliai, ypač dėl 2009 m. finansinės krizės. Šio straipsnio tikslas yra išanalizuoti jaunų žmonių užimtumo, ekonomiškai aktyvios populiacijos ir užimtumo lygio padėtį 2000-2016 m. Tyrėjai šių indikatorių analizei pasirinko du metodus. Pirmąjį metodą sudaro paprastas indikatorių verčių vertinimo nagrinėjimas. Antrasis metodas pasitelkia MathCad programą. Ji naudojama modeliuoti ir apskaičiuoti užimtumo raidos, kuri yra paveikta gamybos pramonės, statybų, mažmeninės prekybos ir paslaugų indikatorių, tendencingas funkcijas. Nustatytos funkcijos panaudotos kuriant trimatį atvaizdavimą, kuris pabrėžia indikatorių, darančių įtaką bendrajam užimtumui Rumunijoje, hierarchiją. Tyrimas atskleidė, kad didžiausią įtaką daro paslaugų indikatorius, tik tada - statyba ir mažmeninė prekyba. Gamybos pramonė užėmė paskutinę vietą. Kaip ir tikėtasi, BVP pakitimai veikia kitų metų bendrąsias užimtumo ir ekonomiškai aktyvios populiacijos vertes. Didžiausi sumažėjimai fiksuoti 2001-2003 m. ir 2009-2011 m. Šias ekonomines sąlygas atitinka ir bendrasis darbuotojų skaičius bei ekonomiškai aktyvios populiacijos kiekis, kurie sumažėjo 2001 m. ir 2009 m..

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: užimtumas, BVP, gamyba, mažmeninė prekyba, statybos, MathCad modelis, Rumunija.