• © Vilniaus universitetas, 2002-2017
  • © Latvijos universitetas, 2002-2017
BIRŽINIŲ RUMUNIJOS ĮMONIŲ SKOLŲ FINANSAVIMAS: EMPIRINIAI PAVYZDŽIAI
Angela Roman, Valentina Diana Rusu, Silvia Ghiță-Mitrescu

SANTRAUKA.  Straipsnio tikslas - empiriškai ištirti, kaip šios srities literatūroje pateikti įmonių veiksniai (įmonės dydis, pelningumas, turto materialumas, plėtros galimybės ir pelno kintamumas) veikia biržinių Rumunijos įmonių skolos santykį. Straipsnyje pateikiama empirinė 2009-2014 metais Bukarešto akcijų biržoje 62 įtrauktų į biržos prekybos sąrašą įmonių analizė, paremta trimis skaičiavimo modeliais: jungliuoju regresijos modeliu (angl. Pooled regression model), fiksuotų efektų metodu (angl. Fixed effects model) ir atsitiktinių efektų metodu (angl. Random effects model). Tyrimo rezultatai iš esmės patvirtina prieš tai atliktų tyrimų išvadas ir nurodo, kad pelningumas, verslo rizika, plėtros galimybės ir turto materialumas daro stiprią neigiamą įtaką biržinių Rumunijos įmonių skolos santykiui, o įmonės dydis yra teigiamai arba neigiamai susijęs su skolos santykiu. Rumunijos pavyzdys parodė, kad pelningos įmonės, turinčios geresnes plėtros galimybes ir linkusios prisiimti didesnę riziką, skolinasi mažiau ir finansuoja savo investuojamą kapitalą vidiniais resursais.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: skolų finansavimas, svertas, statinė kompromisinė teorija, pasirinkimo eilės teorija, Rumunijos įmonės.