• © Vilniaus universiteto
    Kauno humanitarinis fakultetas, 2002-2003
Investicijų sprendimų priėmimas: šešių Estijos įmonių atvejų analizė
Helle Hammer

SANTRAUKA. Šios studijos tikslas buvo išanalizuoti investicijų vertinimo technologijas bei bendrą strateginio investavimo sprendimų priėmimo aplinką Estijos įmonėse. Ši studija susideda iš dviejų dalių, kurios pirmoje dalyje (čia nepateikta dėl didelės tyrimo apimties) tiriamas pažinimas ir įvairių investicijų vertinimo metodų taikymas rašytinės anketos forma. Pastarasis straipsnis atskleidžia antrosios studijos dalies rezultatus – tikslinės rinkos tyrimą. Išsamūs interviu ištyrė kapitalo biudžeto sudarymo bei su juo susijusių vadybinių sprendimų priėmimo procesą. Empirinio tyrimo tikslas – moksliškai pagrįsti gautų rezultatų esmę bei pateikti rekomendacijas tolimesniems šios srities tyrimams.

Ištyrus šešias Estijos įmones, paaiškėjo šie investicijų sprendimų priėmimo momentai:

1. prieš darant investicinį sprendimą, visi finansiniai projektai surūšiuojami, bei atliekama jų išsami finansinė ir strateginė analizė, kurios pobūdis tiesiogiai priklauso nuo finansinio projekto kategorijos;
  2. investicijų vertinimas – tai sudėtinė biudžeto sudarymo dalis. Neneigiama, jog kitos investicijų sprendimų priėmimo pakopos yra svarbesnės už finansinės analizės pakopą;
  3. nors Estijos įmonių vadybininkai aktyviai taiko pažangius analizės metodus, ypač finansinių projektų vertinime, pasirodo, kad “finansiniai skaičiai” dažniausiai neturi lemiamo svorio sprendimų priėmime. Didžiausią vaidmenį vaidina strateginės įmonės gairės, o sprendimai priimami daugiau vadybinės intuicijos dvasioje.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: investicijų sprendimų priėmimas, kapitalo biudžeto sudarymas, atvejo metodas, investicijų įvertinimas, Estija.