• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
BANKO SUSIJUNGIMŲ IR ĮSIGIJIMŲ REIKŠMĖ BANKŲ VEIKLOS REZULTATAMS IR RIZIKOS PRISIĖMIMUI
Mircea Asandului, Sabina Andreea Cazan, Bogdan Căpraru, Iulian Ihnatov

SANTRAUKA. Šiame tyrime įvertinta pagrindinė susijungimų ir įsigijimų reikšmė bankų veiklos rezultatams ir rizikos prisiėmimui naudojant 156 bankų iš 17 Vidurio ir Rytų Europos šalių 2005-2012 m. laikotarpio panelinius duomenis. Siekiant rezultatų tikslumo, atlikta tik komercinių bankų analizė. Pastaraisiais metais žymiai išaugo užbaigtų susijungimų ir įsigijimų tendencija, kuri finansų rinkose laikoma svarbia galios ir augimo priemone. Tyrimo metu rasta svarių įrodymų, kad susijungimai ir įsigijimai turi neigiamą poveikį pelningumui. Neigiamai veikdami skolinimo augimą, susijungimai ir įsigijimai skatina kredito rizikos mažinimą. Banko dydis gali padidinti rizikos prisiėmimą. Todėl banko verslo modelis yra laikomas pakaitiniu kintamuoju skaičiuojant banko veiklą ir riziką. Po susijungimo kredito rizikos prisiėmimas padidėja, jei bankai priklauso valstybei, turi silpną vidaus valdymo mechanizmą ir priklauso bankų sistemoms, kurioms gresia su priežiūros kokybe susijusios problemos. Banko savininkas ar valdymas nedaro įtakos veiklos rezultatams po susijungimo ar įsigijimo, tačiau poveikį turi nepakankamai griežta priežiūros sistema.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: susijungimai ir įsigijimai, banko veikla, rizikos prisiėmimas, krizės.