• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
MAKROPRUDENCINĖ POLITIKA IR BANKŲ RIZIKA VIDURIO IR RYTŲ EUROPOJE: BANKŲ VERSLO MODELIO ĮTAKA
Alin Marius Andrieș, Ioana Pleșcău, Ovidiu Stoica

SANTRAUKA. Šio straipsnio tikslas - išanalizuoti makroprudencinių priemonių poveikį bankų rizikai ir stabilumui bei ištirti, ar šis poveikis skiriasi priklausomai nuo tam tikrų bankų bruožų, apibūdinančių jų verslo modelius. Naudojantis 2005-2011 m. duomenimis, surinktais iš pasirinktų Vidurio ir Rytų Europos (VRE) bankų, gauti rezultatai rodo, kad makroprudencinis reguliavimas padidina riziką ir atskleidžia, kad kuo labiau stiprinamos makroprudencinės taisyklės, tuo labiau mažėja banko stabilumas, jo pelningumas ir kapitalizacija, o neveiksnios paskolos ir atidėjiniai paskolų nuostoliams atlyginti - didėja. Šio straipsnio nauda yra dvejopa: tai mikro lygio tyrimas, kuriame susikoncentruojama ties makro lygio reguliavimo poveikiu bankų rizikai, ir leidžiama geriau suvokti veiksnius, galinčius turėti įtakos tam tikroms makroprudencinės politikos pasekmėms.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: makroprudencinis reguliavimas, finansinės krizės, bankų rizika.