• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
VIETOS VALDŽIOS IŠLAIDOS IR EKONOMIKOS AUGIMAS: RUMUNIJOS APSKRIČIŲ ATVEJIS
Irina Bilan, Florin Oprea, Elena Cigu, Carmen (Sandu) Toderascu

SANTRAUKA. Vienas iš didžiausių ekonomikos augimo ir vystymosi iššūkių yra užtikrinti subalansuotą teritorinį augimą, sumažinant tarpregioninius ir vidaus regionų skirtumus. Nors ši užduotis dažniausiai skiriama centrinei valdžiai, vietos valdžios institucijos taip pat turėtų prie to prisidėti ir jų sprendimai pirmiausiai turėtų atsispindėti vietos viešųjų išlaidų lygyje ir sudėtyje. Straipsnyje analizuojamas ryšys tarp 42 Rumunijos apskričių vietos viešųjų išlaidų ir vietos BVP augimo tempo septynerių metų laikotarpiu (2007-2013), siekiant įvertinti, kiek Rumunijos vietos valdžios išlaidų politika prisidėjo prie teritorinio ekonomikos augimo. Taikytas linijinės regresijos modelis (angl. linear growth regression model) su individualiu ir laiko fiksuotu poveikiu, kuriame visos vietos išlaidos ir jų struktūriniai (ekonominiai ir funkciniai) komponentai laikomi aiškinamaisiais kintamaisiais. Svarbiausia tyrimo išvada - vietos išlaidos neturi jokio teigiamo poveikio teritoriniam ekonomikos augimui (iki tam tikro lygio tai taikytina visoms išlaidoms, labiau palūkanoms ir socialinės apsaugos išlaidoms, mažiau - kapitalo ir transporto išlaidoms). Dažniausiai taip vyksta dėl prasto jų valdymo ir į rezultatus nukreipto požiūrio trūkumo. Atsižvelgus į nustatytus trūkumus, straipsnyje pateiktos politikos rekomendacijos, padėsiančios veiksmingiau paskirstyti vietos išlaidas .

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vietos viešosios išlaidos, ekonominė ir funkcinė išlaidų struktūra, ekonomikos augimas, fiksuoto poveikio modelis, Rumunijos apskritys.