• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
ILGŲ NEDARBO LYGIO CIKLŲ IŠSKYRIMAS KROATIJOJE TAIKANT SPEKTRINĮ MODELIAVIMĄ
Marinko Škare, Dean Sinković

SANTRAUKA. Šis straipsnis yra pirmasis, kuriame, taikant nelinijinį kintamąjį vieno spektro modeliavimą (angl. nonlinear multivariate singular spectrum modeling), išsamiai analizuojamos nedarbo priežastys ir veiksniai Kroatijoje (išanalizuotos 88 laiko eilutės / kintamieji). Svarbi empirinė tyrimo išvada - nedarbo cikliškumas. Nedarbo lygis Kroatijoje rodo gana neįprastai tikslius, vis pasikartojančius 5-6 m. verslo ciklus. Nedarbo cikliškumas svarbus tiek teoriniu, tiek praktiniu požiūriu. Jei šiame straipsnyje pateikti empirinio tyrimo rezultatai bus patvirtinti kitų tyrimų, turėtų būti pripažinta "dalinės histerezės" sąsaja su nedarbu, nes ir histerezės, ir natūralaus nedarbo lygio hipotezės Kroatijoje išlieka aktualios. Histerezė ir natūralus nedarbo lygis nulemia nedarbo dinamiką Kroatijoje, sukeldami cikliškumą ir stebimus 5-6 m. ciklus. Šiame darbe pateikti empiriniai įrodymai skatina tirti vadinamąją "dalinę histerezę", siejamą su nedarbu ir turinčią kai kurių atsitiktinio klaidžiojimo (nestacionarumas) ir stacionarios serijos (sugrįžimas prie vidurkio) savybių. Nustatyta, kad spektrinio prognozavimo technikos yra geresnės, nei kiti standartiniai nedarbo laiko eilučių modeliai.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: nedarbas, patvarumas, priežastinis ryšys, "Kroatijos liga", dalinė histerezė, spektriniai metodai.