• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
ŪKININKŲ GAMYBOS SĄNAUDŲ PARAMOS PROGRAMA IR NAMŲ ŪKIŲ PAJAMOS: ZAMBIJOS PIETINĖS PROVINCIJOS PAMOKOS
William Funsani, Michael Rickaille, Jing Zhu, Xu Tian, Velindah Chibomba, Aniah Dominic Avea, Tomas Baležentis

SANTRAUKA. 2002 m. Zambijoje pakartotinai įvestos subsidijos žemės ūkio sąnaudoms kaip viena iš skurdo mažinimo strategijų. Pradėjus vykdyti Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programą, tyrimuose, vertinančiuose šios programos poveikį pajamoms, susitelkta arba ties trąšų, arba ties sėklų komponentų naudojimu, nors jie abu sudaro Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programos paketą, todėl sunku nustatyti kaip visa ši programa paveikė ūkininkų pajamas. Pasitelkus panašiausių atvejų analizę (angl. Propensity Score Matching), paneliniams duomenims iš 305 Čomos ir Mozės apskrityse Zambijoje esančių namų ūkių, parinktų atsitiktinės atrankos būdu, analizuoti, įvertintas Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programos paketo poveikis namų ūkių pajamoms, gautoms iš kukurūzų. Iš gautų rezultatų matyti, kad Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programa 30,8 proc. padidino metines pajamas iš kukurūzų ir 13,9 proc. padidino 2013-2014 m. ir 2014-2015 m. derliaus sezonų bendras namų ūkių pajamas. Tačiau, nors Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programos tikslas, susijęs su smulkiųjų ūkininkų pajamų didinimu, yra įgyvendinamas, šis prieaugis nėra pakankamai didelis, kad namų ūkiai peržengtų skurdo ribą.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: vidutinis dalyvavimo poveikis, pajamos, gamybos sąnaudų subsidijos, Ūkininkų gamybos sąnaudų paramos programa, Zambija.