• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
EFEKTYVIOJO ĮMONIŲ MOKESČIO TARIFO VEIKSNIŲ EMPIRINIS TYRIMAS
Mihaela Onofrei, Georgeta Vintilă, Ştefan Cristian Gherghina, Radu Alin Păunescu

SANTRAUKA. Šio darbo tikslas yra veiksnių, susijusių su efektyviuoju mokesčio tarifu, tarpdisciplininis tyrimas. Darbo naujumas - audito mokesčių ir įmonės valdymo požymių, susijusių su generalinio direktoriaus atlygiu, įvertinimas, neatsižvelgus į įprastus bruožus, kurie grindžiami apskaitos ataskaitomis. Įmonės mokesčių valdymas yra svarbus vadybininkams, nes tai turi tiesioginės įtakos investavimo strategijoms. Empiriniame tyrime susitelkiama ties galimais efektyviojo mokesčio tarifo veiksniais, susijusiais su įmonės bruožais, atsižvelgus į audito mokesčius ir generalinio direktoriaus kompensacijai skirtas priemones. Remiantis apibendrintais dalinių kvadratų įverčiais, atlikus tyrimą nustatytas teigiamas kapitalo intensyvumo, nuosavo kapitalo ir įsiskolinimų santykio, nuosavybės daugiklio, nuosavo kapitalo grąžos ir generalinio direktoriaus pelno, gauto iš akcijų, poveikis efektyviajam įmonių mokesčio tarifui. Taip pat nustatyti neigiami efektyvaus įmonių mokesčio tarifo veiksniai, t. y., inventoriaus intensyvumas, įsiskolinimo ir turto santykis, ilgalaikio įsiskolinimo ir turto santykis, mokslinių tyrimų ir plėtros intensyvumas, dabartinis santykis, investuoto kapitalo grąža, generalinio direktoriaus atlyginimas. Nepaisant to, tvarios regresijos palaiko tik teigiamą kapitalo intensyvumo, atsargų intensyvumo, generalinio direktoriaus metinio priedo poveikį, o negatyvūs veiksniai yra generalinio direktoriaus pelnas, gautas iš akcijų, nepaisant ilgalaikio įsiskolinimo ir turto santykio, mokslinių tyrimų ir plėtros intensyvumo, dabartinio santykio ir generalinio direktoriaus atlyginimo.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: efektyvusis įmonių mokesčio tarifas, įmonės bruožai, regresijos modeliai paneliniams duomenims.