• © Vilniaus universitetas, 2002-2016
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2016
  • © Latvijos universitetas, 2002-2016
SVEIKATINIMO PASLAUGŲ PRIEINAMUMO S"SAJOS SU JAUNIMO LAISVALAIKIO FIZINIU AKTYVUMU IR ASMENINE SVEIKATA
Saulius Šukys, Vida Janina Česnaitienė, Lauras Grajauskas, Rasa Kreivytė

SANTRAUKA.  Straipsnyje analizuojamas aplinkos vaidmuo fiziniam jaunimo aktyvumui. Nors aplinkos patrauklumas, pritaikomumas svarbus gyventojų fiziniam aktyvumui, tačiau ne mažiau svarbus veiksnys yra jos prieinamumas atsižvelgus į lankytojų poreikius. Straipsnyje siekiama atskleisti, kaip jaunimo laisvalaikio fizinis aktyvumas susijęs su sveikatinimo paslaugų prieinamumu bei mankštinimosi sąlygomis šalia gyvenamosios vietos. Analizuojamos ir sveikatinimo paslaugų prieinamumo sąsajos su asmens subjektyviu savo sveikatos vertinimu. Parengus anketą, internetu buvo apklausta 908 šalies aukštųjų universitetinių mokyklų 18-24 metų amžiaus studentai, kurių 36.6 % sudarė moterys. Tyrimu atskleista, kad jauni suaugusieji labiau linkę būti fiziškai aktyvūs, jeigu yra galimybė naudotis sveikatinimo paslaugomis nemokamai. Šios galimybės taip pat susijusios su geresniu savo sveikatos būklės vertinimu. Nors daugiau nei kas antras suaugęs asmuo nurodė, kad šalia gyvenamosios vietos turi sąlygas fiziniam lauko aktyvumui, tačiau tai nesusiję su jų asmeniniu laisvalaikio fiziniu aktyvumu ir jų subjektyviai vertinama sveikatos būkle. Todėl tyrimo rezultatai leidžia teigti, kad siekiant didinti būtent jaunimo fizinį aktyvumą neužtenka tik viešųjų paslaugų įrengiant patrauklią fiziniam aktyvumui aplinką šalia gyvenamųjų erdvių.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: fiziniam aktyvumui palanki aplinka, sveikatinimo paslaugos, fizinis aktyvumas, asmeninė sveikata, jaunimas.