• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
KINTAMUMO PAPLITIMAS TARP RYTŲ EUROPOS IR EURO ZONOS AKCIJŲ RINKŲ
Viorica Chirilă, Ciprian-Ionel Turturean, Ciprian Chirilă

SANTRAUKA. Straipsnyje pateikiami kintamumo paplitimo tyrimo tarp penkių Rytų Europos akcijų rinkų (Rumunijos, Vengrijos, Čekijos, Bulgarijos, Lenkijos) ir euro zonos akcijų rinkos rezultatai. 2004 12 31 - 2015 04 22 buvo tirtos kasdienės akcijų rinkų indeksų vertės iš euro zonos (Euro STOXX), Rumunijos, Vengrijos, Čekijos, Bulgarijos ir Lenkijos. Nustatytos logaritminės grąžos. Pasitelkus GARCH-BEKK modelį, buvo ištirtas ryšys tarp sąlyginio rinkų kintamumo. Euro zonos akcijų rinkos kintamumas yraperduodamas Rytų Europos rinkoms, tačiau nedideliu mastu. Taip pat egzistuoja dvikrypčiai kintamumo ryšiai tarp Vengrijos, Čekijos ir Lenkijos akcijų rinkų. Kintamumas, kurį sukelia vietiniai sukrėtimai, išlieka tirtose rinkose ilgesniam laikui, išskyrus Čekijos rinką.Tai faktas, patvirtinantis kintamumo tvarumą. Rytų Europos akcijų rinkų kintamumai nepersiduoda euro zonai. Remiantis šiais rezultatais, Rytų Europos akcijų rinkos yra alternatyvos tarptautinės įvairovės portfelių veiklai .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: grąžos, rizika, akcijų rinka, daugiamačiai heteroskedastiškumo modeliai, kintamumas, paplitimas.