• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
SANTYKIS TARP CRE BANKŲ ATSARGŲ ATASKAITŲ, PREKYBOS APIMTIES IR GRĄŽOS KINTAMUMO
Delia-Maria Rotilă, Mihaela Onofrei, Alin Marius Andrieș

SANTRAUKA. Straipsnyje analizuojamas santykis tarp CRE bankų atsargų ataskaitų, prekybos apimties ir grąžos kintamumo, atsižvelgus tik į banko atsargas. Tiriama, ar tarp bankų atsargų ataskaitų, prekybos apimties ir grąžos kintamumo2005 - 2014 metais buvo ryšys, ar vienas kintamasis gali padėti nuspėti kitus. Siekiant nustatyti santykio prigimtį ir kryptį, pasitelktas GMM modelis, Granger priežastingumo testas ir variacijos skaidymo technika. Gauti rezultatai atskleidė, kad santykis egzistuoja tik tam tikromis aplinkybėmis ir yra veikiau vienakryptis nei dvikryptis. Kalbant apie santykį tarp atsargų ataskaitų ir prekybos apimties po krizės, rezultatai parodė, kad santykis egzistuoja tik tarp mažos apimties atsargų ir tų, kuriomis prekiaujama ES zonoje, kur grąža priklauso tiek nuo prekybos apimties, tiek nuo jų ankstesnių verčių. Granger priežastingumo testo rezultatai atskleidė, kad ankstesnės prekybos apimties vertės gali būti įvertintos prognozuojant atsargų ataskaitų vertes, kai kalbama apie šalies ar didelius bankus. Krizės laikotarpio rezultatai taip pat patvirtino, kad apimtis gali būti įvertinta prognozuojant grąžos kintamumo vertes .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: CRE šalys, banko veikla, GMM, VAR modelis, variacijos skaidymas, Granger priežastingumo testas.