• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
TEORINĖS ŽINIOS IR PROBLEMOS, SUSIJUSIOS SU ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMU UKRAINOJE
Irina Gontareva, Dalia Štreimikienė, Olena Ivanenko

SANTRAUKA. Straipsnyje aptariami rezultatai, gauti atlikus sudėtingą energijos vartojimo efektyvumo tyrimą, skirtą tiek teorinėms prielaidoms, tiek praktinėms problemoms analizuoti dabartinėmis ekonominėmis sąlygomis Ukrainoje. Metodologinį tyrimo pagrindą sudaro penki metodai, kuriais vertinamas įmonės veikimo ir vystymosi efektyvumas. Tyrime pasitelkti metodai, pagrįsti "sąnaudos-naudos" santykiu, sistemos pajėgumu išnaudoti potencialą, veikimo procesų efektyvumu, darnaus vystymosi teorija, pagrindinių akcininkų poreikių tenkinimu. Aprašant kiekvieną metodą, buvo nustatytos problemos, susijusios su energijos vartojimo efektyvumu skirtingose ekonomikose (nacionalinėje ekonomikoje, regioninėje ekonomikoje, įmonės ekonomikoje), taip pat pasiūlyti galimi jų sprendimo būdai. Remiantis energijos vartojimo efektyvumo sampratos analize, atlikta taikant kiekvieną metodą kiekviename lygyje, buvo atskleisti šie energijos vartojimo efektyvumo prioritetai: didėjantis energijos šaltinių panaudojimo efektyvumas, energiją taupančios įrangos ir technologijų įgyvendinimas, energijos sistemos decentralizavimas, alternatyvių energijos šaltinių vystymasis, sandorių kaštų optimizavimas. Integruoto metodo, aptarto tyrime, įgyvendinimas užtikrins sėkmingą problemų sprendimą ir padidins bendrą energijos vartojimo efektyvumą .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: energijos vartojimo efektyvumas, energijos taupymas, energijos sistema, energijos potencialas, energijos valdymas, decentralizavimas, alternatyvūs energijos šaltiniai, Ukraina.