• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
AKCIJŲ RINKA IR EKONOMIKOS AUGIMAS CENTRINĖS IR RYTŲ EUROPOS ŠALYSE
Mircea Asandului, Dan Lupu, Mihai Bogdan Petrișor

SANTRAUKA. Tyrime analizuojamas santykis tarp akcijų rinkos ir ekonomikos augimo 12 Centrinės ir Rytų Europos šalių. Tyrime taikyti ARDL kointegracijos metodai ir TodaYamamoto priežastingumo testai, panaudoti 1995Q1-2014Q4 periodo ketvirtiniai duomenys. Ekonometriniu tyrimo metodu pasirinktas ARDL modelis ir empiriniai stebėjimai atskleidė, kad abu rodikliai kointegruoti. Tai reiškia, kad ilgainiui jie gali kisti kartu. Dvylikoje valstybių buvo aptiktas tik vienos krypties priežastingumas, t. y. ekonominis augimas kaip akcijų rinkos priežastis. Labiausiai išsivysčiusiose šalyse - Čekijos Respublikoje ir Lenkijoje - priežastingumo ryšys yra dvikryptis. Tyrimo rezultatai parodė, kad sprendimų priėmėjai gali pasitelkti akcijų rinką kaip svarbų rodiklį, kuris gali padėti prognozuoti ekonomikos augimą Centrinės ir Rytų Europos šalyse. Testų analizė atskleidė, kad ekonomikos augimo Granger nuolatos veikia rinką, o bet kuris didelis neigiamas akcijų rinkos sukrėtimas gali sukelti tam tikrus neramumus ekonomikoje .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: akcijų rinka, ekonomikos augimas, ARDL kointegracija, TodaYamamoto priežastingumo testai, Centrinės ir Rytų Europos šalys.