• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
INFORMACINIŲ SISTEMŲ ĮGŪDŽIAI IR IT PERKĖLIMAS RUMUNIJOJE
Marin Fotache, Florin Dumitriu, Valerica Greavu-Serban

SANTRAUKA. Kalbant apie Rytų Europos šalis, Rumunijos IT pramonė yra itin priklausoma nuo projektų, kuriuos užsako Vakarų Europos įmonės. Šiame straipsnyje pristatomi rezultatai, gauti apklausus Informacinių sistemų magistro programos absolventus Al. I. Cuza universitete Rumunijoje. Tyrimo rezultatai pagrindžia teiginį, kad Rumunija yra viena iš pasaulio IT perkėlimo vietų. Tiek IS magistro programos absolventų darbdaviai, tiek dabartinių projektų pirkėjai buvo motyvuoti tarptautiniu mastu. IS absolventai įvertino magistro studijų pagrindinių dalykų naudingumą pagal penkių lygių Likert skalę. Aiškinamoji faktorinė analizė atskleidė, kad IS mokymo programoje yra du užslėpti veiksniai. Šie du veiksniai daugiausiai skiriasi savo techniniu turiniu ir atspindi bendrą IT įgūdžių skirstymą į profesinius ir socialinius įgūdžius. Pagal veiksnių intensyvumą buvo apskaičiuotos dvi (techninio ir verslo) turinio vertės. Rezultatai parodė, kad aukščiau buvo įvertintas techninis turinys (naudingumo prasme), tai labai skiriasi nuo to, į ką dažniau sutelkiamas dėmesys panašiose Vakarų Europos universitetų mokymosi programose. Todėl galima teigti, kad Rumunijos IS programos, bent dabartiniame IT rinkos etape, geriau perteikia technines problemas, palyginus su Vakarų universitetų programomis .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: IT perkėlimas, IT/Informacinių sistemų (IS) įgūdžiai, IS išsilavinimas, aiškinamoji faktorinė analizė.