• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
EUROPOS INTEGRACIJA IR PALŪKANŲ NORMOS TRANSMISIJA ES: VALIUTOS KURSO REŽIMO METODAS
Bogdan Căpraru, Vasile Cocriș, Iulian Ihnatov

SANTRAUKA. Straipsnyje analizuojami Europos integracijos padariniai, atsiradę dėl eurozonos šalių palūkanų normos perėjimo į ne Euro zonos šalis, kurios priklauso Europos Sąjungai. Tyrime buvo pasitelkta Frankel ir kt. (2007) metodologija siekiant palyginti ne Euro zonos šalių, priklausančių Europos Sąjungai, pinigų politikos autonomijos laipsnį su Europos centrinio banko politika, esant skirtingiems valiutų kursų režimams. Tyrimas buvo atliktas 1999-2010 metais ES27 ne eurozonos šalyse. Tų šalių, kurios įsivedė eurą tyrimo laikotarpiu,duomenysbuvo taip pat įtraukti į tyrimą. Tyrimo rezultatai parodė, kad eurozonos šalių palūkanų normų perėjimas į ne eurozonos, bet Europos Sąjungos šalis atskleidė skirtumus tarp šalių grupių ir valiutų kursų režimų. Tai parodo nepakankamą ES narių ekonomikų integraciją siekiant, kad kapitalo judėjimai ir darbo rinka taptų asimetriškomis švelninimo priemonėmis. Taip pat galima manyti, kad kai kurios šalys įsivedė eurą per anksti, nes jų ekonomika nebuvo pakankamai integruota .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: valiutos kurso režimas, nepriklausomos pinigų politikos hipotezė, palūkanų normos transmisija, Europos integracija, neįmanoma trejybė.