• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
SVARSTYMAI APIE INFLIACIJOS VYSTYMĄSI CENTRINĖS IR RYTŲ EUROPOS ŠALYSE
Dan Lupu, Nicoleta Sirghi, Mircea Asandului

SANTRAUKA. Infliacija - tai makroekonominis reiškinys, neretai būdingas Centrinės ir Rytų Europos (CRE) šalims, neseniai įstojusioms į Europos Sąjungą. 1990 - 2014 metais buvo analizuojamos dešimt Centrinės ir Rytų Europos šalių. Tyrimo tikslas buvo ištirti infliacijos reiškinį, kuris pasižymi perėjimu iš hiperinfliacijos į defliaciją. Infliacijos normos vystymasis yra itin svarbus šiandieniame kontekste dėl ES integracijos ir dėl to, kad skirtumai tarp infliacijos normų daro įtaką realiam darbo užmokesčiui ir palūkanoms. Tai, savo ruožtu, paveikia kapitalo judėjimus ir darbo jėgą. Tyrimo metodologija nauja. Vietoje klasikinės ARCH tipo analizės taikytas Markovo pasikeitimų autoregresinis modelis (Markov Switching - Auto Regressive (MS-AR) model). Tyrimo išvados atskleidė, kad per pastaruosius 25 metus infliacijos reiškinys, kuriam įtaką nuolat darė vietinės ekonomikos įvykiai, perėjo visas stadijas: hiperinfliaciją, vidutinę infliaciją ir net defliaciją. Nepaisant visko, buvo pastebėti ryškūs skirtumai tarp tirtų šalių: jei 90-ųjų pradžioje hiper infliacija pasireiškė kaip atsakas į kainų liberalizavimą ir ekonomikos reformas visose CRE šalyse, tai 2000-ųjų ekonominių reformų greitis ir kokybė sukūrė reikšmingus skirtumus tarp šių šalių. O po įstojimo į ES ekonominis stabilumas lėmė infliacinio reiškinio, kartais siekiančio net defliaciją, susiliejimą tose šalyse .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: infliacija, Markovo pasikeitimų autoregresinis modelis, vartotojų kainų indeksas, CRE šalys.