• © Vilniaus universitetas, 2002-2015
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2015
  • © Latvijos universitetas, 2002-2015
SANTYKIS TARP AUDITO KOMITETO IR FINANSINÄ-S VEIKLOS, TARP TURTO KOKYBÄ-S IR BANKŲ MOKUMO RUMUNIJOJE
Vasile Dinu, Mariana Nedelcu (Bunea)

SANTRAUKA. PasaulinÄ— krizÄ— labai ženkliai palaipsniui paveikÄ— bankų sektoriaus pelningumÄ… ir iki Å¡iol žinomus visų rÅ«Å¡ių bankininkystÄ—s produktus bei paslaugas, kurios yra siÅ«lomos klientams, priežiÅ«ros modelius ir vertinimo metodus. Audito funkcija vaidina svarbų vaidmenį įmonÄ—s mechanizme, ypaÄ dÄ—l papildomos vertÄ—s, suteikiamos valdymo procesui, todÄ—l Å¡i problema buvo atkakliai aptariama daugelyje tyrimų ir analizių, nagrinÄ—janÄių įmonių informacijos skaidrumÄ…. Straipsnio tikslas - pateikti iÅ¡samesnÄ™ analizÄ™ apie santykius tarp audito komiteto (kaip vidaus audito kokybÄ—s garanto) ir finansinÄ—s veiklos, tarp portfelio kokybÄ—s, mokumo ir nuosavo kapitalo Rumunijos bankininkystÄ—s sistemoje. Å io straipsnio autoriai sutelkÄ— dÄ—mesį į audito komiteto savybes, o motyvuoti empirinÄ—s analizÄ—s rezultatų, bandÄ— surasti atsakymus į bendrus klausimus: kaip skirtingos audito komiteto veiklos savybÄ—s veikia bankininkystÄ—s sistemÄ…, kaip papildomos vertÄ—s yra priskiriamos pagal vidaus audito kokybÄ™ kredito institucijų lygyje? Iki Å¡iol buvo plaÄiai tiriama, kokia įtakÄ… visos įmanomos audito komiteto savybÄ—s turi turto vertei. Å iame tyrime pasitelkta unikali problemos sprendimo metodika, taikoma konkreÄiai veiklos sriÄiai, t. y. finansiniams banko klausimams, o ne iÅ¡tirtai sriÄiai, kaip buvo daroma anksÄiau. Taip pat Å¡i analizÄ— padÄ—jo atskleisti ne tik ryÅ¡ius tarp vidaus audito kokybÄ—s ir finansinÄ—s veiklos, bet ir sÄ…sajas tarp Å¡io ryÅ¡io ir rizikos valdymo elementų bankininkystÄ—s sistemoje (veiksnių paskolos rodikliai, atitinkantys mokumo rodiklį ir turtÄ…). Tam, kad bÅ«tų galima patikrinti Å¡iÄ… hipotezÄ™, taikyta daugiausia kiekybinÄ— tyrimo metodika, pagrįsta dedukcine statistine analize. Atskaitos taÅ¡ku pasirinkta atstovavimo teorija, kurios siekinys yra bandymai ir galimi priežasties-pasekmÄ—s ryÅ¡iai analizuojant jų reikÅ¡mingumo lygį. .

REIKÅ MINIAI ŽODŽIAI: audito komitetas, audito kokybÄ—, įmonių valdymas, atstovavimo teorija, finansinÄ— veikla, mokumas, bankininkystÄ—s sistema .