• © Vilniaus universitetas, 2002-2013
Kuriame Lietuvos ateitį
INSTITUCINIŲ VEIKSNIŲ SVARBA ĮGYVENDINANT LYČIŲ LYGYBĘ DARBO RINKOJE
Ilona Kiaušienė, Dalia Štreimikienė

SANTRAUKA. Lygybė tarp moterų ir vyrų yra ne tik žmogaus prigimtinių teisių dalis, bet ir darnios visuomenės plėtros prielaida bei vystymosi rodiklis. Todėl vienas svarbiausių kiekvienos šiuolaikinės visuomenės tikslų yra pakankamas dėmesys moterų ir vyrų lygių galimybių įgyvendinimo būdų ir metodų stiprinimui. Straipsnyje analizuojama institucinių veiksnių svarba įgyvendinant lyčių lygybę darbo rinkoje Lietuvoje. Tyrimo tikslas - apžvelgus lyčių lygybės politikos įgyvendinimo nuostatas, išanalizuoti gyventojų nuomonę apie institucinių veiksnių svarbą įgyvendinant lyčių lygybę darbo rinkoje Lietuvoje. Tikslui pasiekti formuluojami tokie uždaviniai: 1) apžvelgti lyčių lygybės politikos įgyvendinimo institucinį mechanizmą; 2) išsiaiškinti gyventojų nuomonę apie valdžios gebėjimą formuoti ir įgyvendinti prioritetines veiklos sritis; 3) išanalizuoti moterų ir vyrų nuomonę apie institucinių veiksnių svarbą įgyvendinant lyčių lygybę darbo rinkoje. Atlikta literatūros analizė rodo, jog lyčių lygybės politikos įgyvendinimo sėkmę turi užtikrinti tinkamai veikiančios institucijos, aiški jų struktūra, kompetencijos ir funkcijų pasiskirstymas, taip pat glaudus įvairių struktūrų bendradarbiavimas. Anketinės apklausos rezultatai leidžia teigti, jog moterų ir vyrų padėtis darbo rinkoje daug priklauso nuo valdžios priimamų sprendimų, jos vykdomos politikos ir sugebėjimo išskirti prioritetines veiklos sritis. Reikia pažymėti, kad daugiau moterų negu vyrų, teigiančių, jog valdymo institucijų sprendimai neužtikrina vyrams ir moterims vienodų sąlygų darbo rinkoje Lietuvoje, įvardija, kad instituciniai veiksniai yra svarbūs arba labai svarbūs.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: moterys, vyrai, lyčių lygybė, darbo rinka, instituciniai veiksniai.