• © Vilniaus universiteto
    Kauno humanitarinis fakultetas, 2002-2003
Valiutų kursų politika pereinamosios ekonomikos šalyje
Martin Kvizda

SANTRAUKA. Pagrindinis klausimas, kuris nagrinėjamas šiame darbe, valiutų kursų suderinimo kategorija labiausiai tinkanti pereinamajai ekonomikai. Pagrindinė šio darbo užduotis yra valiutų kursų politikos, naudojamos pereinamosios ekonomikos laikotarpiu, analizė ir kritika. Studijoje yra skirsnių susijusių su valiutų kursų suderinimo analize ir apibūdinimu, išskyrimu iš jų tam tikrų makroekonominių aspektų. Taip pat analizuojama alternatyvaus valiutų kursų suderinimo taikymo įtaka ir galimybės, esant pereinamosios ekonomikos sąlygoms. Šioje studijoje siekiama rasti, paaiškinti ir pasiūlyti alternatyvią valiutų kursų politikos strategiją. Valiutų kursų suderinimas, pagrįstas slenkančiu valiutų kursų susiejimo paritetu, apibūdinamas teoriniame lygmenyje ir toliau analizuojami praktiniai makroekonominiai aspektai, svarstant pereinamosios ekonomikos procesus ir stojimo į Europos Sąjungą perspektyvas. Pateikiamas toks pasiūlymas: pirmoje stadijoje fiksuotas valiutos kursas susiejamas su tam tikra dedamąja, antroje stadijoje jį pakeičia slenkantis siejamasis paritetas, susietas su euru, esant svyravimo koridoriui, trečioje stadijoje, kurią apibūdina ERM2, valiutos kursas fiksuojamas su euru. Šio tyrimo rezultatai buvo naudojami kaip argumentai, kritikuojant Čekijos pereinamosios ekonomikos procesų valiutų kursų politiką.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: pereinamosios ekonomikos procesai, valiutų kursų suderinimas, slenkantis valiutų susiejimas, monetarinė politika, Centrinės ir Rytų Europos šalys.