• © Vilniaus universitetas, 2002-2013
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2013
  • © Latvijos universitetas, 2002-2013
Kuriame Lietuvos ateitį
Perspėjančiojo ekonomikos indekso kūrimas: Lietuvos atvejis
Donatas Pilinkus, Akvilė Neimontaitė

SANTRAUKA. Straipsnio tikslas – sukurti Perspėjantįjį ekonomikos indeksą Lietuvai. Indeksas buvo sukurtas remiantis Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos sudaryta metodologija, skirta tokio tipo indeksų kūrimui. Tyrimo metu buvo išanalizuotos 164 laiko eilutės ir 16 iš jų buvo perspėjančiosios Pramonės produkcijos indekso atžvilgiu. Iš šešių geriausiomis savybėmis pasižyminčių laiko eilučių buvo sukurtas Lietuvos ekonomiką prognozuojantis Perspėjantysis ekonomikos indeksas, kuris numato pokyčius vidutiniškai prieš šešis mėnesius. Kuriant Perspėjantįjį ekonomikos indeksą Lietuvai, kaip ir ankstesnėje šią temą analizuojančioje mokslinėje literatūroje, taip ir dabar atsirado trukdžių, susijusių su statistinių duomenų rinkimu ir analize. Tačiau šį kartą jie neturėjo tokios didelės įtakos kurtam indeksui ir visi reikalavimai, keliami tokio indekso sukūrimui, buvo tenkinami.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: Perspėjantysis ekonomikos indeksas, laiko eilutės, Pramonės produkcijos indeksas, Lietuva.