• © Vilniaus universitetas, 2002-2012
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2012
  • © Latvijos universitetas, 2002-2012
Empiriniai įrodymai apie makroekonominių kintamųjų poveikį Rumunijos valiutos kursui
Kamer-Ainur Aivaz, Elena Condrea

SANTRAUKA. Realus valiutos kursas yra vienas svarbiausių ekonominių rodiklių, ir jo modifikacijos paveikia ne tik vartotojus, bet ir gamintojus. Iš tarptautinės ekonomikos, tik keli klausimai yra labiau kontraversiški nei valiutos režimo pasirinkimas. Šiame kontekste, straipsniu siekiama ištirti valiutos kurso ir įvairių makroekonominių veiksnių tarpusavio priklausomybę. Užsienio prekybos balanso pakitimai, pinigų masė, palūkanų normos ir bendros tarptautinės atsargos veikia valiutos kurso svyravimų pakitimus. Tyrimo metu aptikta, jog pinigų masės ir bendrų tarptautinių atsargų padariniai valiutos kursui yra dideli ir rumunų lėjos (RON) kurso evoliucija yra autoregresinė, ankstesnis lygis turi įtakos dabartiniam valiutos kurso lygiui.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: valiutos kursas, užsienio prekybos balansas, pinigų masė, palūkanų norma, bendros tarptautinės atsargos.