• © Vilniaus universitetas, 2002-2012
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2012
  • © Latvijos universitetas, 2002-2012
Kuriame Lietuvos ateitį
Mobingo, kaip diskriminacijos darbuotojų santykiuose siekiant gerinti Lietuvos organizacijų klimatą diagnozavimo instrumento, metodologinių kokybės charakteristikų patikimumo nustatymas
Jolita Vveinhardt

SANTRAUKA. Analizuojant disfunkciškus individų santykių, tokių kaip mobingas, poveikį organiacijos klimatui, išryškėja diskriminacinis aspektas. Mobingas ir diskriminacija turi daugybę sąlyčio taškų, kadangi mobingų įvardijamas diskriminuojančio pobūdžio santykis darbo aplinkoje. Šiame straipsnyje nesiekiama detalizuoti mobingo ir diskriminacijos kriterijų, koreliacijos su klimato veiksniais, tačiau paminėtina keletas akcentų – mobingą patiriantis asmuo patiria ir diskriminaciją, o, išryškinant diskriminacinį aspektą, prasiplečia mobingo samprata. Organizacijos klimatą neigiamai veikia ir mobingas, ir diskriminacija, tačiau diskriminuojantys santykiai nebūtinai gali būti mobingas.

Straipsnyje lyginamos žvalgomojo ir pagrindinio tyrimo instrumento subskalių metodologinės kokybės charakteristikos pagal Cronbach alpha patikimumo reikšmes. Pristatomas instrumento patikimumas pakartotinių vykdymų atžvilgiu, matuojant Spearman–Brown koeficientu, aptariama vieneto visumos koreliacija detaliau pristatant indikatoriaus tinkamumą ir/arba netinkamumą išskirtai subskalei. Pirminės faktorizacijos metu išskaičiuota kriterijų visuma, antrinės – kriterijai sujungti į skales. Siekiant nustatyti, ar mobingas yra veiksnys paveikiantis organizacijos klimato būklę, taikytas regresijos modelis.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: mobingas, tarpusavio santykiai, organizacijos klimatas, diagnostika, instrumentas, metodologinės charakteristikos, Lietuva.