• © Vilniaus universitetas, 2002-2010
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2010
  • © Latvijos universitetas, 2002-2010
Prognozinių projektų vaidmuo ateities kompetencijų tyrimuose
Ewa Okoń-Horodyńska

SANTRAUKA. Ilgalaikės personalo poreikio prognozės gali būti laikomos pagrindiniu veiksniu, rodančiu įmonės veiksmų kryptį. Kompetencijos vystymo problemos Lenkijoje ir pageidaujamas naujumas darbo rinkoje reikalauja nuolatinės diagnozės, o atlikti tyrimai yra siauros specializacijos bei apima trumpą tyrimo laikotarpį. Šis tyrimas buvo pirmasis, kuriame parodomas prognozavimo procedūros taikymas ir jos metodika, nustatant naujos kompetencijos paklausą.

Autorė numatė tris šiuolaikinių kompetencijos poreikio scenarijus, t.y.:

1. a) civilizacijos peršokimo scenarijus,
  2. b) sunkaus koregavimo scenarijus ir
  3. c) susilpnintas plėtros scenarijus.

Tyrimas parodė, kad Lenkija turi didelį vystymosi potencialą, tačiau šiuo metu šis potencialas skiriasi nuo pasaulinio ir europinio lygio. Iki šiol nebuvo nurodyta nė viena ekonomikos plėtros paradigma, ir nebuvo apibrėžtas viešojo sektoriaus, švietimo sistemos reformos, personalo mokymas, kuris lemia inovacijų klimato sukūrimą ir skatina kūrybingumą, o nutraukimas kelia didžiausią grėsmę šalies vystymuisi. Esant šioms aplinkybėms, Lenkija ir toliau turės vadovautis sunkaus koregavimo scenarijumi.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: inovacija, žmogiškieji ištekliai, prognozė, institucijos, Lenkija.