• © Vilniaus universitetas, 2002-2010
  • © Brno technologijos universitetas, 2002-2010
  • © Latvijos universitetas, 2002-2010
Įmonių finansinių įsipareigojimų nevykdymo rodikliai - ES atveju paremta empirinė studija
Aaro Hazak, Kadri Männasoo

SANTRAUKA. Šis straipsnis reikšmingai prisidės prie vis populiarėjančių tyrimų apie rodiklius, kurie padės numatyti pirmus įmonės žlugimo ženklus. Mes ieškome finansinių įsipareigojimų nevykdymo signalų tiek kompanijos lygmenyje, tiek makroekonominiame lygmenyje. Tyrimo metodologija yra išlikimo analizė – viena iš palankiausių metodų, kuris naudojamas, prognozuojant organizacijų nesėkmes. Tyrimui bus pasitelkiama 0.4 milijonų kompanijų pavyzdžių, kurios veikia Europos Sąjungos (ES) teritorijoje. Kad užtikrintume rezultatų patikimumą, mes naudojome du skirtingus nesėkmės apibrėžimus santykinėje perspektyvoje – bankrotą ir turtiniai įsiskolinimai.

Tyrimas parodė, kad bendra įsipareigojimų nevykdymo rizika per laiką, kurį kompanija išgyveno yra U formos funkcija. Įsipareigojimų neįvykdymo tikimybė yra žymiai mažesnė 15-oje senųjų valstybių narių, palyginti su 12 naujųjų šalių. Įdomu tai, kad naujai įsteigtose bendrovėse yra santykinai didesnė nesėkmės rizika naujose valstybėse, kurios įstojo į ES.

REIKŠMINIAI ŽODŽIAI: įmonės finansinių įsipareigojimų nevykdymas, bankrotas, išlikimo analizė, Europos Sąjunga.